Jsme světlem pro ty, kterým všechna ostatní světla zhasla

Učíme děti ze znevýhodněných sociálních podmínek společenským a pracovním návykům.

Učíme děti ze znevýhodněných sociálních podmínek společenským a pracovním návykům. Díky tomu se o sebe v životě postarají samy.

Působíme také jako prevence proti komerčnímu sexuálnímu zneužívání dětí v České republice.

Naši klienti... to jsou takový motýlci. Přelétají z jednoho místa na druhý, ale to pevný, to vlastní místo – domov, chcete-li – nemají.

Stejně jako motýli, i oni mají křehký křídla, který se můžou snadno polámat. A takhle polámaní k nám často přicházejí. Podáváme jim pomocnou ruku k tomu, aby se mohli dát znovu dohromady. Často jsme pro ně rodinou. První opravdovou rodinou, kterou kdy poznali.

Víme, že naše „děti ulice“ jsou polámané především na duši. Práce s nimi není jednoduchá. Je to běh na dlouhou trať, nebo spíš chůze, při který postupujeme mravenčími krůčky. O to víc nám dělají radost klienti, co TO dají a vrátí se zpátky do běžnýho života. To je pro nás ta největší odměna. Že má ta práce smysl. Že tu nejsme zbytečně.

– László Sümegh

László Sümegh, zakladatel Projektu Šance, spolu s patronkami Domu Šance –
Táňou Fischerovou, Martou Kubišovou a Marií Rottrovou.

László Sümegh

Zakladatel

László Sümegh

Původní profesí textilní výtvarník, přesto už mnoho let streetworker a sociální pracovník pro všechny děti a mladé lidi, kteří se ocitli bez pomoci na ulici. Této problematice se věnuje od roku 1995.
Pavel Kozler

Asistent

Pavel Kozler

Manažer projektů, asistent předsedy V roce 2000 přišel Pavel, nabídl se jako dobrovolník a už zůstal. Myslel si, že když pomůže klientům sehnat práci a pomůže jim s bydlením… budou tu pomoc s Lászlem „sekat jako Baťa cvičky“. Realita byla ale jiná – vzhledem k hloubce a rozsahu problémů, které klienti Projektu Šance mají. Ze sprintu se stal maraton.

Za dobu svého působení získal Projekt Šance více než 12 ocenění.

Od cen pro dobrovolníky, až po poděkování z Parlamentu české republiky.

O Projektu Šance

Projekt Šance je první preventivní a humanitární program pro komerčně sexuálně zneužívané děti a mládež, oběti obchodování s lidmi. Většina z nás bohužel ani netuší, že se něco podobného v České republice děje – tyto děti a mládež žijí často na ulici, zapomenuté většinovou společností.

My jim pomáháme postavit se zpátky na nohy. Pracujeme převážně s dětmi z dětských domovů a špatně fungujících rodin. Snažíme se je naučit sociálním i pracovním návykům a ukazujeme jim, že se dá žít i jinak. Samostatně, plnohodnotně a bez zatěžování sociálního systému.

Pracujeme v multidisciplionárním týmu, jehož součástí jsou nejen terapeuti, sociální a peer pracovníci, ale také sexuolog, venerolog, stomatolog, psychiatr, psycholog, všeobecný lékař aj.

O Projektu Šance

Historie projektu

1995
1997
2003
László Sümegh zakládá Projekt Šance

1995

László Sümegh zakládá Projekt Šance

První práce s klienty probíhá v jejich prostředí – v parcích na lavičkách, prostě na ulici. „Děti“ tak postupně získávají k Lázslovi důvěru.

László otevřel první poradnu pro klienty

1997

László otevřel první poradnu pro klienty

Díky podpoře MČ Praha 1 mohl László otevřít první poradnu – místnost s pravidelným rozvrhem, kdy do ní mohli klienti dorazit.

Dům Šance na Prahe 5

2003

Dům Šance na Prahe 5

Na konci roku 2003 získal Projekt Šance ve výběrovém řízení objekt do pronájmu v Městské části Praha 5. Nazvali jsme ho Dům Šance.

Připojte se a pomáhejte s námi. Má to smysl

Těmto třem jsme společně pomohli. Stejně jako mnohým dalším .